before after

ارتودنسی شفاف در مقابل ارتودنسی با تسمه فلزی

بیهوشی اطفال در دندانپزشکی

سدیشن اطفال

آیا در هنگام انجام عملیات دندانپزشکی تزریق آرام بخش به کودکان بی‌خطر است؟

ایجاد فضایی ایمن و حفظ سلامت کودکان از بزرگ‌ترین دغدغه‌های والدین به شمار می‌رود. رعایت اصول ایمنی در هنگام انجام عملیات دندانپزشکی هم از این قاعده مستثنا نیست. احتمال دارد که دندانپزشکان برای انجام عملیات طولانی مدت و پیچیده دندانپزشکی و برای حفظ آرامش مراجعان جوان و هراسان خود تزریق آرام بخش یا حتی بیهوشی کامل را توصیه کنند. بی‌حسی یکی از روش‌های معمول و غالباً بی‌خطری است که در طول فرآیند درمان و پس از آن، می‌تواند به کاهش خطرات ناشی از استرس بالای کودکان کمک کند.

انواع آرام بخش‌ها

استفاده از آرام بخش‌های خوراکی، اکسید نیتروژن و تزریق وریدی از رایج‌ترین روش‌هایی هستند که به وسیله دندانپزشکان مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنا بر اطلاعات به دست آمده از بیمارستان کودکان پیتسبورگ متعلق به مرکز درمانی دانشگاه پیتسبورگ (UPMC)، با توجه به این که تقریباً 20 دقیقه طول می‌کشد تا آرام بخش اثر کند، به محض مراجعه بیماران به این مرکز که اغلب هم کودکان آن را تشکیل می‌دهند، آرام بخش‌های خوراکی یا تنفسی به آن‌ها تجویز می‌شود. آرام بخش‌های خوراکی، کودکان را بیهوش نکرده و تنها به آن‌ها کمک می‌کنند تا آرامش خود را حفظ کنند.

اکسید نیتروژن یا گاز خنده هم برای حفظ آرامش کودکان موثر است. برای انجام این کار، مخلوطی از اکسید نیتروژن و اکسیژن را توسط یک ماسک به بدن بیمار منتقل می‌کنند. به این ترتیب، بیمار ظرف 5 دقیقه آرامش یافته و نوعی سرخوشی را تجربه خواهد کرد. در پایان عملیات دندانپزشکی، برای از بین بردن و زدودن آثار باقی مانده از اکسید نیتروژن، اکسیژن خالص در اختیار بیمار قرار می‌گیرد.

آرام بخش‌های وریدی همان طور که از نام آن‌ها پیدا است، به وسیله یک سوزن به داخل رگ بیمار تزریق می‌شوند. بنا بر اظهارات انجمن متخصصان بیهوشی دندانپزشکی آمریکا (The American Society of Dentist Anesthesiologists)، اکسید نیتروژن به منظور ایجاد نوعی بیهوشی ملایم، قبل از تزریق به کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور معمول، تزریق در یکی از رگ‌های پشت دست کودک انجام می‌شود. به علاوه، برای کمک به فرآیند تنفس، لوله‌ای در گلوی بیمار قرار می‌گیرد.

مراقبت‌های پیش از بی‌حسی

آکادمی دندانپزشکی کودکان آمریکا (The American Academy of Pediatric Dentistry) به والدین توصیه می‌کند که بهتر است پیش از انجام عملیات دندانپزشکی و انجام فرآیند بیهوشی یا بی‌حسی از روند کار آگاهی یافته و کودک را برای انجام این فرآیند آماده کنند. از آن جا که انجام بیهوشی خطر برگرداندن محتویات معده و داخل شدن آن به درون ریه را افزایش می‌دهد، لازم است والدین پیش از انجام بیهوشی، خوردن و آشامیدن کودک را کنترل کنند. پوشاندن لباس‌های گشاد و راحت نیز از جمله اقدامات دیگری است که به دستیاران دندانپزشک اجازه می‌دهد تا با سرعت هر چه تمام‌تر و بدون تلاش مضاعف بتوانند سلامت کودک را تحت کنترل داشته باشند. پیش از انجام هر کاری، ضروری است که والدین سوابق درمانی کودک را به طور کامل با دندانپزشک در میان گذاشته و پزشک را در جریان کلیه داروها و مکمل‌های مصرفی کودک قرار دهند. داروهای گیاهی نیز مشمول همین قاعده هستند.

در مطب دندانپزشک

بنا بر اطلاعات به دست آمده از بیمارستان کودکان پیتسبورگ، والدین می‌توانند با پشتیبانی و دلگرم کردن فرزندان خود نقش موثری در آرامش آن‌ها ایفا کنند. گاهی برای آرام کردن فرزندان می‌توانید به کودکان اجازه دهید تا یکی از عروسک‌ها یا اسباب بازی‌های مورد علاقه خود را به همراه داشته باشند. گرفتن دست کودک و صحبت کردن با او از جمله راه کارهایی است که در فرآیند آرام کردن اطفال موثر است. برای ایجاد آرامش هر چه بیش‌تر، حتی می‌توانید به آرامی برای او ترانه‌ای را هم زمزمه کنید. لازم است در نوبت ملاقات با پزشک، والدین از به همراه آوردن سایر فرزندان خودداری کنند. به این ترتیب، قادر خواهند بود تمام تمرکز خود را به طفل تحت درمان و نیازمند رسیدگی معطوف دارند.

بررسی نکات ایمنی

اطمینان از رعایت نکات ایمنی و انجام بررسی‌های لازم، یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های دندانپزشکان در حین استفاده از آرام بخش یا بیهوش کردن بیمار است. در طی روند بی‌حسی، سطح اکسیژن خون، فشار خون، دمای بدن و ضربان قلب بیمار به طور مرتب و مداوم بررسی می‌شود. بیمارانی که نیاز به بیهوشی کامل دارند به بیمارستان‌های مخصوص دندانپزشکی  ارجاع داده می‌شوند.

مراقبت‌های پس از بیهوشی

در بیمارستان کودکان پیتسبورگ، معمولاً از والدین خواسته می‌شود که در طول روند بازیابی هوشیاری در کنار فرزند خود حضور داشته باشند. در این هنگام، ممکن است کودک دچار سردرگمی یا هیجان بوده یا ممکن است احساس تهوع داشته باشد.

برای مشایعت کودک یا نوجوان به سمت منزل، حضور دو فرد بزرگسال الزامی است. یکی از افراد بزرگسال، احتمالاً رانندگی خواهد کرد و دیگری باید در طول مسیر وضعیت تنفس کودک را کنترل کند. از دست دادن تعادل، سرگیجه، خواب آلودگی و تهوع از جمله عوارض جانبی دیگری هستند که ممکن است برای مدت طولانی‌تری بیمار را تحت تأثیر قرار دهند. بنابراین، توصیه می‌شود که پس از انجام این قبیل عملیات از برگرداندن کودک به مدرسه یا مهدکودک خودداری کنید.

در چند ساعت اولیه پس از انجام بیهوشی، لازم است تنها غذاهای نرم به کودک خورانده شود. در صورت بروز علائمی از قبیل، استفراغ، درد شدید، خونریزی شدید یا تب، حتماً باید در اسرع وقت با دندانپزشک معالج تماس حاصل کنید. پس از بهبود کامل دهان، لازم است روند مراقبت از دهان و دندان مانند گذشته از سر گرفته شود. شستن دندان‌ها دو بار در روز و با استفاده از یک خمیر دندان حاوی فلوراید الزامی است.

در دندانپزشکی، استفاده از آرام بخش روشی ایمن و بی سر و صدا برای آرامش بخشیدن به بیماران است. آماده سازی مناسب پیش از فرآیند و انجام رسیدگی‌ها و مراقبت‌های لازم پس از آن در فراهم کردن شرایط ایمنی حداکثری موثر خواهد بود. برقراری ارتباط با دندانپزشک کودک، روشی مطمئن برای ایجاد تجربه‌ای عالی برای فرزندان شما خواهد بود.

 

بیهوشی

بررسی اجمالی

بی‌حسی و بیهوشی فرآیندی است که به منظور کاهش درد یا آرامش بخشیدن به بیماران عصبی یا مضطرب، پیش از برخی عملیات پزشکی و دندانپزشکی انجام می‌شود. بی‌حسی موضعی یکی از رایج‌ترین اَشکال بی‌حسی است. در بی‌حسی موضعی، کلیه بخش‌های دهان یا تنها قسمتی از آن بی‌حس شده و بیمار در عین بیداری، به هیچ عنوان، درد را احساس نخواهد کرد.

در برخی مواقع، لازم است بیمار تحت بیهوشی کامل قرار گیرد. در این صورت، مصرف داروهای بیهوشی موجب خواهند شد که بیمار برای مدتی هوشیاری خود را به صورت موقتی از دست بدهد. کشیدن دندان عقل از جمله مواردی است که ممکن است برای انجام آن بیهوشی کامل توصیه شود.

روند بی‌حسی موضعی

1.     آماده سازی

در صورت نیاز به بی‌حسی موضعی، ابتدا، دندانپزشک معالج با استفاده از رول پنبه یا هوای فشرده بخشی از دهان شما را خشک خواهد کرد. سپس، با استفاده از ژل مخصوص پوست ناحیه مورد نظر را بی‌حس می‌کند.

2.     تزریق

در مرحله بعد، دندانپزشک شما داروی بی‌حسی را به آرامی به بافت لثه تزریق می‌کند. اغلب افراد در این زمان، نوک سوزن را احساس نکرده و تنها حرکت آن را در بافت لثه حس می‌کنند.

3.     اثرات جانبی

تأثیر داروی بی‌حسی ممکن است برای چند ساعت باقی بماند. بنابرین، احتمال دارد پس از ترک مطب، انجام اعمالی از قبیل، صحبت کردن، خوردن و نوشیدن با اندکی اِشکال رو به رو باشد. مراقب باشید که برای مدتی با قسمت بی‌حس شده دهان چیزی را گاز نزنید؛ چرا که ممکن است بدون این که متوجه باشید به خودتان آسیب وارد کنید.

ارتودنسی و مزایای آن

دندان های، همتراز و مستقیم نه تنها زیباتر به نظر می رسند، بلکه عموما، دهان را سالمتر نشان می دهند.

دندان ها و فک غیر همتراز می تواند منجر به پوشش ناهموار دندان ها، مشکلات لثه، مشکل تنفسی، بهداشت ضعیف دهان و دندان(با توجه به سختی تمیز کردن دندان ها)، مشکلات گفتاری و آسیب مفصل فک گردد.

ارتودنسی نه تنها این مشکلات را حل می کند، بلکه اغلب برای شما و یا فرزندتان لبخندی را پر از احساس اعتماد به نفس به ارمغان خواهد آورد.

چطور بفهمم که من و یا فرزندم به ارتودنسی نیاز داریم؟

شاید به سادگی متوجه شوید که لبخند شما یا فرزندتان، آنقدر که دوست دارید زیبا نیست. برخی از افراد بیشتر مستعد ابتلا به کج شدن دندانها، به علت قرار گرفتن در معرض مشکلاتی مانند شیردهی ناصحیح، مکیدن شست یا استفاده از پستانک هستند.

از طرفی، شاید دندانپزشک شما مشکلی را که با استفاده از ارتودنسی دندان قابل رفع باشد را تشخیص دهد و به شما استفاده از آن را پیشنهاد کند. بعضی از مشکلات رایج که ارتودنیست ها می توانند با آن به بیمارانشان کمک کنند عبارتند از:

 • شلوغی دندان
 • جلوآمدگی فک پایین
 • نیش باز
 • دندان‌های فاصله دار
 • دندان‌های عقل
 • دندان‌های از دست رفته
 • دندان‌های نهفته

رابطه بین دندان ها و فک دقیقا از زمان تولد آغاز می گردد. بنابراین توجه دقیق به مراحل شکل گیری و تحول فک کودک از اهمیت بسیاری برخوردار است. معمولا زمانی که کودک هفت ساله شده و بیشتر دندانهای اصلی رخ می نمایند، اگر مشکلات ارتودنسی وجود داشته باشد، برای یک ارتودنتیست یا دندانپزشک کاملا قابل تشخیص است. همچنین ممکن است پزشکان درمان های ارتودنسی را پیشنهاد کنند.

دندانهای شما نشانه ای از چگونگی تحول فک و صورت شماست، توسعه ضعیف فک ممکن است باعث مشکلاتی در عملکر راه تنفسی شود. امروزه، انجام ارتودنسی واقعا می تواند به تنفس بهتر افراد کمک کند. بعضی از علائمی که در شما یا فرزندتان نشان دهنده تنفس غیرعادی است، به شرح زیر می باشد:

 • تنفس دهانی
 • دهان باز در هنگام استراحت
 • خواب آلودگی در طول روز
 • مشکلات حافظه/توجه
 • کبودی زیر چشم ها
 • خرناس
 • شب ادراری
 • اختلال در خواب/ خواب سبک

گاهی اوقات پزشک پس از اینکه سایر ارزیابی ها مانند مطالعات خواب انجام پذیرفت، ممکن است ارتودنسی را به عنوان قسمتی از درمان به شما پیشنهاد کند.

در ارتودنسی دندان چه چیزهایی را باید در نظر بگیرید؟

درمان زود هنگام به علت جلوگیری از جدی تر شدن مشکلات، بهترین گزینه است.

درمان زمانی که رشد متوقف می شود دشوار تر است. ارتودنسی دندان می تواند وابسته به مورد، در سنین مختلف انجام شود.

چهار مرحله درمانی را قبل از اینکه دندان های ردیف و ترازتان را به عنوان نتیجه نهایی تحویل بگیرید، ممکن است طی کنید:

 1. گسترش: یک وسیله ویژه ارتودنسی که برای گسترش دادن عرض سقف دهان یا فک مورد استفاده قرار می گیرد. این امر فضای بیشتری را برای دندان ها ایجاد می کند و در نتیجه آنها می توانند در مستقیم ترین مسیر ممکن رشد کنند.
 2. اصلاح: وسیله ای اصلاحگرکه روی دندان ها فیت شده و به تصحیح دندان های موجود کمک می کند و با اصلاحاتی که در دندان ها ها در طول درمان ایجاد می شود، حرکت می کند.
 3. نگهداری: دستگاهی ثانویه، که نگهدارنده نامیده می شود قرار داده شده و انتظار می رود که به طور منظم از برگشتن دندان ها به موقعیت قبلی خود برای 12 ماه جلوگیری نماید. معمولا در طول این سال، بیماران تنها در شب نیاز به استفاده از نگهدارنده دارند.
 4. دستگاه های کاربردی: این دستگاه ها به شما اجازه خواهد داد که از فکتان به گونه ای استفاده کنید که به تصحیح بست دندان هایتان کمک کند و از حرکات زبان که باعث جابه‌جایی بیشتر دندان ها می گردد جلوگیری می نماید.

 

براکت ها

براکت ها یکی از رایجترین درمانهای ارتودنسی هستند. فکر استفاده از براکت ها ممکن است اعصاب بعضی از افراد را خرد کند، مخصوصا اگر تصوری از آن تکه های بزرگ فلزی دهه 80 را داشته باشند. هر چند، امروزه براکت ها نسبت به چیزی که چند دهه قبل بودند خیلی تغییر کرده اند و می توانند از فولاد ضد زنگ، فلز، سرامیک یا پلاستیک ساخته شوند.

با اینکه براکت های سرامیکی یا پلاستیکی از نظر زیبایی شناسی ممکن است بهتر به نظر برسند، باید این احتمال را در نظر بگیرید که پلاستیک ممکن  است رنگ بگیرد یا با مرور زمان هنگامی که به انتهای مدت درمان نزدیک می شوید، تغییررنگ دهد.

در بعضی موارد، ممکن است استفاده از ترازکننده های نامرئی با قابلیت حذف که هر دو هفته تعویض می شوند، مناسب شما باشد. این براکت ها بر خلاف براکت های سنتی به شما اجازه می دهد که از مسواک و نخ دندان به طور معمول استفاده نمایید.

روش زندگی و عادات شما و فرزند دلبندتان، همراه با بودجه ای که دارید، تعیین کننده روش انتخابی می باشد.

اتصالات و تنظیمات

فرآیند نصب یک دستگاه ارتودنسی با تشخیص اینکه کدام دستگاه برای دهان شما مناسبتر است آغاز می گردد. اگر براکت ها مورد نیاز باشند، اولین مرحله قرار دادن براکت های کوچک روی دندان های شماست، سپس آنها را با چسب مخصوصی به دندان پیوند می زنند.

از نوار های فلزی در پشت دندان ها استفاده می شود و سیم ها داخل براکت ها قرار داده می شوند.

وقتی که می خواهید دستگاه ارتودنسی خود را نصب کنید، باید به خوبی با کمک ارتودنتیست یا دندانپزشک خود وسیله نصب شده را به نحوی کنترل کنید، که کمترین فشار را به دندان های شما وارد کند، تا دندان ها را به مسیر دلخواه شما هدایت کند. شما باید در زمانهای مختلف که تنظیمات صورت می پذیرد، به علت حرکت دندان ها در طول درمان این کار را انجام دهید.

درمان ارتودنسی چقدر طول می کشد؟

به طور معمول، درمان ارتودنسی حدود 18 تا 24 ماه زمان می برد. زمان واقعی مورد نیاز وابسته به شدت شرایط، نوع درمان مورد نیاز و بیماری که دستورات پزشکش را با توجه به کاربردها دنبال می کند، خواهد داشت.

ارتودنسی دندان چقدر هزینه خواهد داشت؟

هزینه نهایی جهت ارتودنسی بسته به میزان درمان، مواد مورد استفاده و پوشش بیمه ای شما متفاوت خواهد بود. در جلسه مشاوره اولیه، ارتودنتیست یا دندانپزشک شما هر دو مورد انتخاب های درمانی و هزینه های آن را برای شما شرح خواهد داد. بهتراست در همان جلسه سوالات خود را برای روشن کردن موارد مورد نیاز برای رسیدن به درمان نهایی، تعهدات پس از درمان و هزینه های درمانی را بپرسید.

 • راه حل دائمی
 • درمانی موثر
 • دندان های زیبا و ردیف
 • کاملا نامرئی
 • هر زمان برای حذف آسان است
 • نتایج رضایت بخش
 • تمیز کردن آسان و مسواک زدن
 • بدون محدودیت در رژیم غذایی
 • سینی پلاستیکی راحت

اطلاع از هرینه ها

جهت اطلاع از هزینه های درمانی ارتودنسی و انواع آن با ما در تماس باشید.


بیمه

بعضی از بیمه های تکمیلی درمان ارتودنسی را پوشش می دهند، جهت اطلاع از این مورد لطفا با بیمه خود تماس حاصل فرمایید.

مشاوره سلامت دهان و دندان

شامل X-Ray کامل و برنامه درمان

آزمون و تمیز کردن

شامل تمیز کردن دهان کامل است

پر کردن سفید

شامل 1 تکمیل کامپوزیت

لیزر دندان سفید کردن

تکنولوژی حداقل تهاجمی

فلکه اول تهرانپارس، خیابان گلبرگ شرقی، بین خیابان 113 و رشید، پلاک 108، واحد 3

تهران

021-77717001-2

امروز تماس بگیرید!

ساعات کار

شنبه - پنج شنبه: 8:30 - 20:00

قرار ملاقات

info@dentalcrystal.com