سدیشن اطفال در دندانپزشکی

سدیشن یا خواب اطفال در دندانپزشکی

آیا در هنگام انجام عملیات دندانپزشکی تزریق آرام بخش به کودکان بی‌خطر است؟

ایجاد فضایی ایمن و حفظ سلامت کودکان از بزرگ‌ترین دغدغه‌های والدین به شمار می‌رود. رعایت اصول ایمنی در هنگام انجام عملیات دندانپزشکی هم از این قاعده مستثنا نیست. احتمال دارد که دندانپزشکان برای انجام عملیات طولانی مدت و پیچیده دندانپزشکی و برای حفظ آرامش مراجعان جوان و هراسان خود از آرام بخش یا سدیشن تحت نظر متخصص بیهوشی را توصیه کنند. بی‌حسی یکی از روش‌های معمول و غالباً بی‌خطری است که در طول فرآیند درمان و پس از آن، می‌تواند به کاهش خطرات ناشی از استرس بالای کودکان کمک کند.

انواع آرام بخش‌ها

استفاده از آرام بخش‌های خوراکی، اکسید نیتروژن و تزریق وریدی از رایج‌ترین روش‌هایی هستند که به وسیله دندانپزشکان مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنا بر اطلاعات به دست آمده از بیمارستان کودکان پیتسبورگ متعلق به مرکز درمانی دانشگاه پیتسبورگ (UPMC)، با توجه به این که تقریباً 20 دقیقه طول می‌کشد تا آرام بخش اثر کند. به محض مراجعه بیماران به این مراکز که اغلب هم کودکان آن را تشکیل می‌دهند، آرام بخش‌های خوراکی یا تنفسی به آن‌ها تجویز می‌شود. آرام بخش‌های خوراکی، کودکان را بیهوش نکرده و تنها به آن‌ها کمک می‌کنند تا آرامش خود را حفظ کنند.

اکسید نیتروژن یا گاز خنده هم برای حفظ آرامش کودکان موثر است. برای انجام این کار، مخلوطی از اکسید نیتروژن و اکسیژن را توسط یک ماسک به بدن بیمار منتقل می‌کنند. به این ترتیب، بیمار ظرف 5 دقیقه آرامش یافته و نوعی سرخوشی را تجربه خواهد کرد. در پایان عملیات دندانپزشکی، برای از بین بردن و زدودن آثار باقی مانده از اکسید نیتروژن، اکسیژن خالص در اختیار بیمار قرار می‌گیرد.

آرام بخش‌ها یا سدیشن همان طور که از نام آن‌ها پیدا است، به وسیله یک سوزن توسط متخصصی بیهوشی اطفال به داخل رگ بیمار تزریق می‌شوند. بنا بر اظهارات انجمن متخصصان بیهوشی دندانپزشکی آمریکا (The American Society of Dentist Anesthesiologists)، اکسید نیتروژن به منظور ایجاد نوعی بیهوشی ملایم، قبل از تزریق به کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور معمول، تزریق در یکی از رگ‌های پشت دست کودک انجام می‌شود. به علاوه، برای کمک به فرآیند تنفس، لوله‌ای در گلوی بیمار قرار می‌گیرد.

مراقبت‌های پیش از سدیشن اطفال

آکادمی دندانپزشکی کودکان آمریکا (The American Academy of Pediatric Dentistry) به والدین توصیه می‌کند که بهتر است پیش از انجام عملیات دندانپزشکی و انجام فرآیند خواب یا بی‌حسی از روند کار آگاهی یافته و کودک را برای انجام این فرآیند آماده کنند. از آن جا که انجام سدیشن خطر برگرداندن محتویات معده و داخل شدن آن به درون ریه را افزایش می‌دهد. لازم است والدین پیش از انجام سدیشن، خوردن و آشامیدن کودک را کنترل کنند. پوشاندن لباس‌های گشاد و راحت نیز از جمله اقدامات دیگری است که به دستیاران دندانپزشک اجازه می‌دهد تا با سرعت هر چه تمام‌تر و بدون تلاش مضاعف بتوانند سلامت کودک را تحت کنترل داشته باشند. پیش از انجام هر کاری، ضروری است که والدین سوابق درمانی کودک را به طور کامل با دندانپزشک و پزشک متخصص بیهوشی در میان گذاشته و پزشک را در جریان کلیه داروها و مکمل‌های مصرفی کودک قرار دهند. داروهای گیاهی نیز مشمول همین قاعده هستند.

خواب اطفال در کلینیک دندانپزشک

بنا بر اطلاعات به دست آمده از بیمارستان کودکان پیتسبورگ، والدین می‌توانند با پشتیبانی و دلگرم کردن فرزندان خود نقش موثری در آرامش آن‌ها ایفا کنند. گاهی برای آرام کردن فرزندان می‌توانید به کودکان اجازه دهید تا یکی از عروسک‌ها یا اسباب بازی‌های مورد علاقه خود را به همراه داشته باشند. گرفتن دست کودک و صحبت کردن با او از جمله راه کارهایی است که در فرآیند آرام کردن اطفال موثر است. برای ایجاد آرامش هر چه بیش‌تر، حتی می‌توانید به آرامی برای او ترانه‌ای را هم زمزمه کنید. لازم است در نوبت ملاقات با پزشک، والدین از به همراه آوردن سایر فرزندان خودداری کنند. به این ترتیب، قادر خواهند بود تمام تمرکز خود را به طفل تحت درمان و نیازمند رسیدگی معطوف دارند.

بررسی نکات ایمنی

اطمینان از رعایت نکات ایمنی و انجام بررسی‌های لازم، یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های دندانپزشکان در حین استفاده از آرام بخش یا سدیشن کردن بیمار است. در طی روند بی‌حسی، سطح اکسیژن خون، فشار خون، دمای بدن و ضربان قلب بیمار به طور مرتب و مداوم بررسی می‌شود.

مراقبت‌های پس از سدیشن اطفال

در بیمارستان کودکان پیتسبورگ، معمولاً از والدین خواسته می‌شود که در طول روند بازیابی هوشیاری در کنار فرزند خود حضور داشته باشند. در این هنگام، ممکن است کودک دچار سردرگمی یا هیجان بوده یا ممکن است احساس تهوع داشته باشد.

برای مشایعت کودک یا نوجوان به سمت منزل، حضور دو فرد بزرگسال الزامی است. یکی از افراد بزرگسال، احتمالاً رانندگی خواهد کرد و دیگری باید در طول مسیر وضعیت تنفس کودک را کنترل کند. از دست دادن تعادل، سرگیجه، خواب آلودگی و تهوع از جمله عوارض جانبی دیگری هستند که ممکن است برای مدت طولانی‌تری بیمار را تحت تأثیر قرار دهند. بنابراین، توصیه می‌شود که پس از انجام این قبیل عملیات از برگرداندن کودک به مدرسه یا مهدکودک خودداری کنید.

در چند ساعت اولیه پس از انجام سدیشن، لازم است تنها غذاهای نرم به کودک خورانده شود. در صورت بروز علائمی از قبیل، استفراغ، درد شدید، خونریزی شدید یا تب، حتماً باید در اسرع وقت با دندانپزشک معالج تماس حاصل کنید. پس از بهبود کامل دهان، لازم است روند مراقبت از دهان و دندان مانند گذشته از سر گرفته شود. شستن دندان‌ها دو بار در روز و با استفاده از یک خمیر دندان حاوی فلوراید الزامی است.

در دندانپزشکی، استفاده از آرام بخش روشی ایمن و بی سر و صدا برای آرامش بخشیدن به بیماران است. آماده سازی مناسب پیش از فرآیند و انجام رسیدگی‌ها و مراقبت‌های لازم پس از آن در فراهم کردن شرایط ایمنی حداکثری موثر خواهد بود. برقراری ارتباط با دندانپزشک کودک، روشی مطمئن برای ایجاد تجربه‌ای عالی برای فرزندان شما خواهد بود.

دندانپزشکی تخصصی کودکان

بررسی اجمالی سدیشن

بی‌حسی یا  فرآیندی است که به منظور کاهش درد یا آرامش بخشیدن به بیماران عصبی یا مضطرب، پیش از برخی عملیات پزشکی و دندانپزشکی انجام می‌شود. بی‌حسی موضعی یکی از رایج‌ترین اَشکال بی‌حسی است. در بی‌حسی موضعی، کلیه بخش‌های دهان یا تنها قسمتی از آن بی‌حس شده و بیمار در عین بیداری، به هیچ عنوان، درد را احساس نخواهد کرد.

در برخی مواقع، لازم است بیمار تحت بیهوشی کامل قرار گیرد. در این صورت، مصرف داروهای بیهوشی موجب خواهند شد که بیمار برای مدتی هوشیاری خود را به صورت موقتی از دست بدهد. کشیدن دندان عقل از جمله مواردی است که ممکن است برای انجام آن بیهوشی کامل توصیه شود.

روند بی‌حسی موضعی

1.     آماده سازی

در صورت نیاز به بی‌حسی موضعی، ابتدا، دندانپزشک معالج با استفاده از رول پنبه یا هوای فشرده بخشی از دهان شما را خشک خواهد کرد. سپس، با استفاده از ژل مخصوص پوست ناحیه مورد نظر را بی‌حس می‌کند.

2.     تزریق

در مرحله بعد، دندانپزشک شما داروی بی‌حسی را به آرامی به بافت لثه تزریق می‌کند. اغلب افراد در این زمان، نوک سوزن را احساس نکرده و تنها حرکت آن را در بافت لثه حس می‌کنند.

3.     اثرات جانبی

تأثیر داروی بی‌حسی ممکن است برای چند ساعت باقی بماند. بنابرین، احتمال دارد پس از ترک مطب، انجام اعمالی از قبیل، صحبت کردن، خوردن و نوشیدن با اندکی اِشکال رو به رو باشد. مراقب باشید که برای مدتی با قسمت بی‌حس شده دهان چیزی را گاز نزنید؛ چرا که ممکن است بدون این که متوجه باشید به خودتان آسیب وارد کنید.

حذف پلاک دندانی

حذف پلاک دندانی به کمک مسواک از روی دندان

فیشور سیلانت ها

یک روش بدون درد و بی خطر برای محافظت دندان های آسیاب از پوسیدگی

فلوراید ها تراپی

فلوراید یک ماده معدنی طبیعی است که موجب تقویت دندانها شده و از پوسیدگی ها جلوگیری می کند

تعدیل در رژیم غذایی

به این صورت که تعداد دفعات دریافت مواد قندی بسیار مهمتر از حجم دریافت است.

دندانپزشکی پیشگیرانه برای کودکان

هزینه های درمان

جهت اطلاع از هزینه های انواع خدمات درمانی کودکان در کلینیک کریستال با ما تماس بگیرید.


بیمه

متاسفانه خدمات مدرن دندانپزشکی از جمله درمان های پیشرفته با استفاده از لیزر بافت نرم و لیزر بافت سخت را بیمه پوشش نمی دهد.

فلکه اول تهرانپارس، خیابان گلبرگ شرقی، بین خیابان 113 و رشید، پلاک 108، واحد 3

تهران

021-77717001-2

امروز تماس بگیرید!

ساعات کار

شنبه - پنج شنبه: 8:30 - 20:00

قرار ملاقات

info@dentalcrystal.com