دندانپزشکی پیشگیرانه

دندانپزشکی پیشگیرانه

چرا دندانپزشکی پیشگیرانه مهم است؟

بهداشت دهان و دندان برای سلامتی عمومی

بهداشت دهان و دندان مناسب نه تنها از پوسیدگی و بیماری پریودنتال جلوگیری می کند، بلکه بر سلامتی ما نیز تاثیر می گذارد.

دندانپزشکی پیشگیرانه به معنی مراقبت از دندان‌ها در مسیر حفظ سلامتی آنها است. در واقع اقداماتی از این دست کمک می‌کند تا از ایجاد حفره‌ها، بیماری‌های صمغی، سایش مینای دندان و موارد اینچنینی جلوگیری شود.

در دندانپزشکی پیشگیرانه اقداماتی مانند مسواک زدن‌های روزانه و تمیز کردن و مراقبت از دندان‌ها می‌تواند به صورت نادرستی انجام گیرد و سبب ضرر و زیان شود به همین منظور جهت حفظ بهداشت و سلامتی دهان و دندان، انجمن دندانپزشکی آمریکایی (ADA) توصیه می‌کند که افراد می بایست در فواصل زمان که توسط دندانپزشک تعیین می‌شود، به مطب او مراجعه کرده و دندان‌های خود را در معرض معاینات دندانپزشکی قرار دهند زیرا توصیه‌هایی از این دست طراحی شده‌اند تا اطمینان حاصل شود که دندان‌ها تمیز، قوی و سفید باقی می ماند. همچنین توصیه دیگر این است که کودکان می بایست در سنین گوناگون و به فراخور سنشان آموزش‌های متعددی در مورد رعایت بهداشت دهان و دندان ببینند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اقداماتی در مسیر حفظ سلامتی دندان‌هایتان می‌توانید در ادامه مطلب ما را همراهی کنید.

ده روش مهم برای حفظ سلامت دندان‌ها

  • مسواک روزانه دندان‌ها

مهم‌ترین بخش دندانپزشکی پیشگیرانه این است که روزانه دندان‌های خود را با خمیر دندان‌های حاوی فلوراید که مورد تایید هستند، بشویید. از طرف دیگر باید تاکید کنیم که تعویض سه الی چهار مرتبه مسواک در طول یک سال کمک بسیاری برای حفظ سلامت دندان‌های شما خواهد داشت.

همچنین شستن زبان نیز یکی از اقدامات بسیار مهمی است که توجه بسیاری می‌طلبد. این عمل کمک خواهد کرد که باکتری‌ها از دهان شما پاک شوند و امکان ابتلا به بیماری‌های متعدد نیز کاهش یابد.

  • استفاده روزانه از نخ دندان

استفاده از نخ دندان آن هم به صورت روزانه توصیه می‌شود. این اقدام کمک می‌کند تا فضاهای تنگ میان دندان‌ها که توسط مسواک تمیز نمی‌شوند، از آلودگی رها شده و سلامت دندان‌های شما تضمین گردد.

برای آن که مطمئن شوید از نخ دندان به درستی استفاده می‌کنید بهتر است از پزشک خود کمک بگیرید تا او به صورت دقیق و اصولی روش استفاده از نخ دندان را به شما آموزش دهد.

  • ملاقات دندانپزشک

شما باید دندانپزشک خود را حداقل یک بار در سال جهت ویزیت دندان‌ها و لثه‌هایتان ملاقات کنید. البته بدانید اگر شما در معرض بروز مشکلات دندانی هستید، احتمالا بیشتر از یک بار در سال به ملاقات دندانپزشک خواهید رفت. این اقدام به دندانپزشکان اجازه می‌دهد تا مشکلات را شناسایی و جهت رفع آنها تصمیم‌گیری کنند.

داشتن یک رژیم غذایی متعادل با استفاده از مواد مغذی مورد نیاز نیز برای محافظت از دندان‌های شما موثر است. در این راه می‌توان به شما توصیه کرد که مصرف قند خود را محدود کنید، از جمله کربوهیدرات‌های ساده مثل نان سفید استفاده کرده و در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید.

همچنین ویتامین‌ها برای سلامتی دهان‌های شما بسیار مهم هستند. داشتن رژیم غذایی متنوع، به شما کمک می‌کند تا تمام ویتامین‌هایی که برای حفظ سلامت دندان‌هایتان نیاز دارید را دریافت کنید.

دندانپزشکی پیشگیرانه چه اقداماتی انجام می‌دهد؟

دندانپزشکی پیشگیرانه مانع از شروع مشکلات دندانی می‌شود. اگر از مراقبت دندانپزشکی مناسب استفاده کنید، می‌توانید اثرات موارد زیر را کاهش دهید:

دندانپزشکی پیشگیرانه چه سودی دارد؟

همه از دندانپزشکی پیشگیرانه سود می‌برند. به ویژه کودکان زیرا به آنها این اجازه داده می‌شود که با اقدامات پیشگیرانه در آینده دندان‌های بالغ قوی و سالم به دست آورند. درمان‌های فلوراید موضعی به جلوگیری از پوسیدگی دندان‌های فرزندان شما کمک می‌کند. همچنین شما به عنوان یک بزرگسال می‌توانید از دندانپزشکی پیشگیرانه بهره‌مند شوید زیرا به شما کمک می‌کند دندان‌های واقعی خود را حفظ کنید.

از طرف دیگر باید تاکید کنیم سلامت دهان به طور کلی به سلامت بدن شما مرتبط است. زیرا که دهان ناسالم پرورش دهنده‌ای برای باکتری‌های مضر محسوب می‌شود.

مزایای دندانپزشکی پیشگیرانه چیست؟

با رعایت بهداشت دندان، می‌توانید خطر ابتلا به حفره، گنگی ویت، پریودنتیت و سایر مشکلات دندان را کاهش دهید. همچنین این اقدام به نوبه خود می‌تواند خطر ابتلا به مشکلات ثانویه ناشی از ضعف دندان را کاهش دهد. برخی از مشکلاتی که ممکن است با سلامتی دهان و دندان مرتبط باشند عبارتند از:

زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد ممکن است به سلامت دهان و دندان نیز مرتبط باشد. اگر باردار هستید، باید به سلامت دهان و دندان خود اهمیت دهید. برای چنین امری می‌توانید در دوران بارداری به دندان پزشک مراجعه کرده و چکاپ‌های لازم را انجام دهید.

دندانپزشک

دندانپزشکی اورژانسی

02177717001

تلفن تماس

ساعات کار

شنبه .حمعه : 8:30 - 20:00

نرسیده به فلکه اول تهرانپارس، بین خیابان 113 و رشید، پلاک 108

تهران،

هزینه های دندانپزشکی

جهت اطلاع از هزینه های محتلف دندانپزشکی پیشگیرانه از جمله حرم گیری و معاینات سالانه و فلورایدتراپی با ما در تماس باشید.


بیمه

انواع بیمه ها معمولا خدمات فلوراید تراپی و جرم گیری را پوشش می دهند.

وضعیت آماری بهداشت دهان و دندان در ایران

فلکه اول تهرانپارس، خیابان گلبرگ شرقی، بین خیابان 113 و رشید، پلاک 108، واحد 3

تهران

021-77717001-2

امروز تماس بگیرید!

ساعات کار

شنبه - پنج شنبه: 8:30 - 20:00

قرار ملاقات

info@dentalcrystal.com